Czy cukier jest szkodliwy?

Cukier jest stosowany w prawie każdym posiłku, a najczęściej w różnych deserach. Występuje pod wieloma postaciami, jednak zadanie ma zawsze jedno – osłodzić danie. Cukier w domowych warunkach zazwyczaj stosujemy w małych ilościach – po to by np. osłodzić herbatę łyżeczką lub dwoma cukru, lub zrobić słodszą masę do ciasta. Jednak w produktach, które można dostać w sklepie cukier często jest stosowany w olbrzymich ilościach, które po prostu są szkodliwe. Panuje opinia, że cukier, nawet w małych ilościach jest szkodliwy dla naszego organizmu – czy to prawda? Przekonacie się w tym wpisie.

Cukier – czy w małych ilościach nam szkodzi?

Cukier nie jest zdrową substancją, to o nim można powiedzieć na sto procent. Jednak w małych ilościach nie jest też substancją szkodliwą, pod warunkiem że jesteśmy w pełni zdrowi i nie mamy żadnych chorób, które nie pozwalają nam na jedzenie rzeczy z cukrem. Dla takich osób powstały własnie słodziki – takie jak np. aspartam i można w sklepach znaleźć specjalne wersje produktów, najczęsciej napojów, które zamiast tradycyjnego cukru mają w sobie aspartam.

Jednak cukru w produktach jest zbyt dużo

Produkty produkowane na masową skalę, często zamiast składników o wysokiej jakości mają w sobie po prostu… cukier. Tak, napoje typu cola, herbaty mrożone a nawet soki to nic innego jak sam cukier z dodatkami, które maja na celu dodać trochę smaku. W sklepach można znaleźć nawet napoje o smaku konkretnego soku, które posiadają w sobie bardzo mały procent owoców, a reszta to sam cukier.

Raz na jakiś czas takie napoje też nie zaszkodzą

Jeżeli lubicie smak tych napojów – to raz na jakiś czas możecie sobie na nie pozwolić. W małych ilościach na sto procent nie będą szkodliwe – jednak cukier jest substancją bardzo uzależniającą, więc pijcie takie napoje z umiarem – nie więcej niz przykładowo szklanka coli dziennie, lub butelka tygodniowo. Właśnie umiar jest w przypadku słodkich rzeeczy najwazniejszy.

Dodaj do zakładek permalink.
 • Gość95

  W małych ilościach nic nie będzie, nie ma co przesadzać

  • Marcin

   i to jest najlepsza odpowiedź

  • Kuba

   Zależy od organizmu

 • Bartek

  cukier jest smaczny i uzależnia, więc jak dla mnie jest