Czy zawsze powinniśmy jeść zdrowo?

bread-1489228
Z ogromnym wzrostem popularności internetu coraz więcej osób chętnie sięga po informacje dotyczące tego co jedzą. Ludzie już powoli orientują się, z czego jest wykonywany dany barwnik lub konserwant i czy jest on szkodliwy dla nas. Najlepszym przykładem tego jest barwnik E120 – Koszenila, czyli barwnik zrobiony z mszyc żyjących w Ameryce Północnej. Barwnik ten możemy znaleźć w wielu produktach spożywczych, i gdybyśmy mieli na produkcie napisane „barwnik zrobiony z robaków” zamiast „E120” to czy nadal byśmy tak chętnie po niego sięgali? Prawda jest taka, że barwniki takie jak ten są w normalnych ilościach niegroźne dla naszego zdrowia. Problemy ze zdrowiem wywołane przez sztuczne składniki zazwyczaj są winą ludzi źle odżywiających się…

Czyli nie wszystkie sztuczne substancje są niezdrowe?

Na pewno większość barwników i konserwantów w produktach ogólnie dostępnych jest dla nas w pełni zdrowa – wystarczy jedynie je jeść w odpowiednich ilościach. Najlepszym przykładem tego jest napój Cola, który przez wielu jest bardzo chętnie spożywany, a potem cały problem otyłości jest zrzucony właśnie na niego. Moim zdaniem nie zawsze powinniśmy jeść tylko to co zdrowe – warto robić sobie przerwy, na przykład w Święta Bożego Narodzenia, gdy cała rodzina powinna delektować się pysznymi ciastami i potrawami. Oczywiście należy uważać na to, byśmy nie przesadzili – obżarstwo jest głównym powodem nadwagi na całym świecie. Sama chętnie piję Coca-Colę lub Pepsi, gdy jest jakaś okazja. W zwykły, szary dzień piję tylko zdrowe rzeczy takie jak herbata lub woda mineralna – ale taka dieta jest bardzo monotonna i na dłuższą metę trzeba zrobić sobie jakąś przerwę, ponieważ po prostu odechcę się nam utrzymywać taką dietę.

Podsumowanie

Zdrowe odżywianie się jest ważne, ale nie należy też przesadzać. Wypicie Pepsi lub Coli raz lub kilka razy w miesiącu nam nie zaszkodzi, a na pewno będzie bardzo smaczną odskocznią. Podobnie jest z różnymi słodkościami – w wielkich ilościach potrafią nam zaszkodzić, ale w małych są po prostu zwykłą, słodką przekąską.

Dodaj do zakładek permalink.
  • Romek

    kilka razy w miesiącu to pepsi można wypić, ale ja pije kilka razy dziennie i też można. Dla mnie to tak, jak dla innych woda. Piję tak już z 10 lat i spoko….